Światowy Dzień Osteoporozy. Nie łam się: poznaj zasady profilaktyki osteoporozy
Data publikacji: 21.10.2016r.drukujdrukuj

Kategoria: Informacje ogólne

Światowy Dzień Osteoporozy. Nie łam się: poznaj zasady profilaktyki osteoporozy

Na mocne kości pracujemy przez całe życie. Nigdy nie jest jednak za późno na to, by wzmocnić szkielet. Choć wymaga to pewnej konsekwencji, nie jest wcale trudne!

20 października 2016r. obchodzony jest Światowy Dzień Osteoporozy Głównym hasłem obchodów jest Kochaj swoje kości: zadbaj o swoją przyszłość (Love Your Bones: Protect Your Future). International Osteoporosis Foundation zaplanowalo wykorzystanie hasła przez najbliższe 3 lata, jako element długoterminowej strategii promocyjnej. 

Podobnie jak w latach poprzednich IOF podkreśla szczególnie znaczenie prewencji opierającej się na 5 czynnikach:
1. Regularne aktywność ruchowa.
2. Właściwe odżywianie (z naciskiem na odpowiednią suplementację Ca i wit. D).
3. Unikanie złych nawyków (palenie, alkohol, utrzymanie wagi).
4. Identyfikacja czynników ryzyka.
5. Przyjmowanie leków (jeśli zostały zlecone przez lekarza). 


Osteoporoza dotyka 10% ludzi na świecie i jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych. W Polsce cierpi na nią aż 9 milionów osób, w tym jedna trzecia kobiet po menopauzie. Osteoporoza przez lata może przebiegać bez żadnych objawów. Jej pierwsze symptomy to często złamania kości, do których nie potrzeba wypadków ani poważnych kontuzji ­– dochodzi do nich w zwykłych, codziennych sytuacjach. Niestety, to właśnie złamania są często pierwszym objawem choroby. Każdego roku z powodu osteoporozy dochodzi do 14 tysięcy złamań kości. Ryzyko osteoporozy można znacznie zmniejszyć, wprowadzając w życie kilka prostych zasad. Im wcześniej zaczniemy je stosować, tym lepiej.

Odchudzaj się, ale z głową

Prawidłowa masa ciała to warunek zdrowia. Negatywne konsekwencje ma zarówno nadwaga, jak i niedowaga, a wszelkie drastyczne diety odchudzające potrafią wyrządzić w organizmie więcej szkody niż pożytku. Dlatego, jeśli chcesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów, wybierz się do dietetyka, który pomoże ci zaplanować posiłki tak, by nie zabrakło w nich niezbędnych dla organizmu składników. 90% młodych kobiet, u których diagnozuje się anoreksję, ma obniżoną gęstość kości (osteopenia), a 40% z nich – rozwiniętą osteoporozę. Jeśli zaburzenia odżywiania występują w okresie dojrzewania, jest duże ryzyko, że powrót do normalnej masy ciała nie spowoduje cofnięcia się tych zmian.

Postaw na wapń i witaminę D

Wapń jest podstawowym budulcem kości, a w duecie z witaminą D znacznie lepiej się wchłania. Zadbaj o to, by tych dwóch składników nie zabrakło w codziennym jadłospisie. Znakomitym źródłem wapnia są między innymi przetwory mleczne (szczególnie sery żółte, jogurty i mleko), ryby, które spożywamy wraz ze szkieletem (szprotki, sardynki w puszce), a także rośliny strączkowe i mak. Jeśli jednak dieta nie wystarcza powinniśmy pomyśleć o odpowiedniej suplementacji.

Osteovit D3 Forte uzupełnia niedobory wapnia i witaminy D3 -  produkt w dziennej dawce zawiera wysoką dawkę wapnia (1 000 mg) oraz witaminy D3 (2 000 j.m.).

Pomaga zmniejszyć utratę minerałów kostnych. Wapń bierze udział w tworzeniu i mineralizacji kości,  działa wspomagająco w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, wspomaga prawidłowy proces przewodzenia nerwowego, krzepliwość krwi. Witamina D wspomaga wchłanianie wapnia oraz jego prawidłowy poziom we krwi.   

Osteovit D3 Forte działa wspomagająco dla utrzymania zdrowych kości i prawidłowego funkcjonowania mięśni w organizmie.

Osteovit D3 Forte* polecamy:

  • kobietom w okresie okołomenopauzalnym i pomenopauzalnym
  • wspomagająco osobom do utrzymania zdrowych kości
  • osobom obojga płci w wieku 60 lat i starszym ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na witaminę
  • osobom długotrwale unieruchomionym
  • w celu uzupełnienia niedoborów witaminy D3 i wapnia w organizmie.

Najskuteczniejsze są preparaty, które dostarczają wapnia w postaci jego węglanu. Taka forma jest najlepiej przyswajana przez organizm.

Witamina D wspomaga wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego i pobudza syntezę tkanki kostnej. Zawarta jest między innymi w tranie i oleju rybim, a także w wątróbce czy żółtkach jajek. Najbardziej naturalnym (a przy tym prawdopodobnie najprzyjemniejszym) sposobem na to, by dostarczyć jej organizmowi, jest jednak… wyjście na słońce. Nasza skóra wytwarza witaminę D pod wpływem promieni UV pod warunkiem, że padają one pod odpowiednim kątem. W Polsce jest to możliwe tylko od marca do października.

Ruszaj się!

Sport to podstawa zdrowych kości. Według szacunkowych danych Międzynarodowej Fundacji Osteoporozy panie, które siedzą 9 i więcej godzin dziennie, są narażone na osteoporozę o 50% bardziej niż te, które w pozycji siedzącej spędzają mniej niż 6 godzin. Obciążenia i sport wpływają dodatnio na przyrost tkanki kostnej, gdy jesteśmy młode. U kobiet dojrzałych spowalniają fizjologiczny proces resorpcji (czyli „ubywania”) tkanki kostnej. Warto również pamiętać, że sport poprawia koordynację ruchową i sprawność, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka upadku, który może doprowadzić do złamania. Dodatkowo silniejsze mięśnie (szczególnie grzbietowe) tworzą „gorset” dla osłabionego kręgosłupa. Absolutne minimum to szybko, 40-minutowy marsz 3-4 razy w tygodniu. Dobrym pomysłem jest również chodzenie z kijkami, pływanie albo spokojna jazda na rowerze.

*Oświadczenia dostępne na http://www.asa.eu/produkty/suplementy-diety/osteovit-d3-forte


Nasze marki: